Zakład malarsko - parkieciarski proPARKIET rozpoczął swoją działalność w 1988 roku. Założycielem firmy jest Marian Kolęda, który przez lata pobierał nauki zawodu u mistrza Jana Kolendy (swego brata) w Białymstoku. Nabyte doświadczenie za granicą (USA) i u brata pozwoliło zaistnieć na regionalnym rynku w dziedzinie malarstwa i parkieciarstwa. Jako pierwsi wykonywaliśmy gładzie tynkowe według technologii z USA i do dziś pracujemy wykorzystując sprzęt sprowadzony z USA i Kanady.

Dynamicznie rozwijająca się firma została w 1991 roku przekazana pod opiekę synowi Arturowi, który po ukończeniu szkoły obronił dyplom mistrza. Razem z Arturem w firmie zdobywał doświadczenie i doskonalił umiejętności jego młodszy brat Albert, który godząc pracę zawodową z nauką w roku 1999 obronił dyplom inżyniera na wydziale budownictwa Politechniki Białostockiej. Trzy lata później uzupełnił swój dyplom o tytuł magistra.

proPARKIET zarządzany jest dziś przez starszego syna założyciela, a sam mistrz Marian zakończył swoją pracę zawodową w 1996 roku przechodząc na rentę. Firma nadal współpracuje z zakładem parkieciarskim mistrza Jana z Białegostoku, wielokrotnie razem wykonując kontrakty, które wymagają zaangażowania większej siły roboczej bądź realizacji w bardzo krótkim terminie.

proPARKIET jest w stałym kontakcie z innymi zakładami parkieciarskimi oraz z producentami materiałów używanych do wykonywania posadzek. Spotykamy się na szkoleniach i wymieniamy doświadczeniem, poznajemy nowe technologie, sprzęt, materiały. Staramy się na bieżąco poznawać wszystkie nowości techniczne i technologiczne w naszej dziedzinie.

Firma z początkiem roku 2006 korzystając z dotacji unijnych wymieniła cały park maszynowy na nowoczesne maszyny i urządzenia lidera w dziedzinie parkieciarstwa Lägler. Zakupiono również profesjonalne higrometry oraz CM do pomiaru wilgotności posadzek betonowych.

Kolejne lata i rozwój firmy pozwoliły na inwestycje w profesjonalny sprzęt, poszerzenie usług i podniesienie standardu wykończenia. Nawiązaliśmy współpracę z producentem kotłów "KLIMOSZ" i jesteśmy ich instalatorem oraz serwisem gwarancyjnym i pogwarancyjnym.